Kanada kontratakuje

Debata publiczna na temat e-papierosów ciągle trwa, jeszcze nie ucichły fałszywe doniesienia o przypadkach zatruć wyrobami e-papierosowymi, a już zaczynają pojawiać się nowe mity, tym razem mające na celu przedstawienie e-papierosów jako potencjalnie niebezpiecznych w czasach pandemii. Kanadyjskie stowarzyszenie vapingowe CVA postanowiło zająć się tą sprawą i raz na zawsze rozprawić się z szerzącą dezinformacją na temat e-papierosów.

CVA przypomina, że brytyjskie Royal College of Physician już 6 lat temu stwierdziło, że wapowanie jest co najmniej 95% mniej szkodliwe niż palenie papierosów. Od tamtego czasu, badania te zostały potwierdzone wielokrotnie przez Public Health England oraz wiele innych niezależnych instytutów. Wiele głównych organizacji zdrowotnych już od kilku lat publicznie uznaje używanie e-papierosów za mniej szkodliwe od palenia zwykłych papierosów. Praktycznie większość badań, mających na celu przedstawienie e-papierosów w złym świetle, zostało obalonych i wycofanych. CVA uważa, że zwykłe podstawowe rzetelne sprawdzenie faktów obaliłoby twierdzenie, że wapowanie stwarza takie samo ryzyko jak palenie, w takim przypadku jest to oczywiste, że w grę muszą wchodzić ukryte motywy lub osobiste uprzedzenia. Darryl Tempest, dyrektor wykonawczy CVA zwrócił uwagę, że niestety ta szerząca się celowa dezinformacja może doprowadzić do katastrofy, ponieważ lekceważenie faktów w złej wierze zagraża milionom palaczy na całym świecie. Należy tu dodać, że kontrolowane badania przeprowadzone przez National Health Services udowodniły dwukrotnie większą skuteczność e-papierosów w walce z nałogiem tytoniowym niż inne terapie nikotyno-zastępcze.

Odnosząc się do mitu dotyczącego zwiększenia ryzyka zarażenia się COVID-19 poprzez używanie e-papierosów, to zarówno FDA, jak i Science Media Research Center zanegowały możliwy związek między wapowaniem a zarażeniem się wirusem. Ponadto wybitna badaczka z University of East Anglia dr Caitlyn Notley powiedziała, że palacze, którzy przestawią się na wapowanie będą mieli lepsze rokowania w przypadku zakażenia COVID-19, ponieważ poprawi im się stan układu krążenia i układu oddechowego.

CVA apeluje do wszystkich dziennikarzy, aby zaczęli przestrzegać podstawowych zasad rzetelnego przekazywania informacji i przestali lekceważyć fakty i badania, ponieważ wprowadzanie ludzi w błąd w tym konkretnym przypadku może zagrozić życiu milionom palaczy.

Więcej na ten temat: http://www.vapingpost.com/2020/12/17/canada-vape-association-sets-out-to-dispel-vaping-myths