23 listopada miała miejsce bardzo ważna dyskusja o skrajnie złej sytuacji polskiej branży e-papierosowej. Podczas debaty poruszono najbardziej palące problemy, które mogą doprowadzić do likwidacji legalnie działające przedsiębiorstwa.
Małgorzata Zielińska, członek zarządu Stowarzyszenia Praw Przedsiębiorców (STOPP) informuje, że w Polsce aktualnie działa 1000- 1200 stacjonarnych sklepów z płynami, z którymi związani są hurtownicy, producenci i dostawcy butelek, glikolu, gliceryny, aromatów spożywczych, technolodzy, laboratoria, drukarze, graficy etc. . Aktualnie branża e-papierosowa jest mocno oparta o Polski rynek dostaw, co stanowi swego rodzaju fenomen w branży FMCG, należy też dodać, że branże tworzą mali i średni przedsiębiorcy, którzy bez odpowiedniego wsparcia mogą za chwilę przestać działać.
Krystian Kozakiewcz, przedsiębiorca oraz członek STOPP alarmuje, że sytuacja jest dramatyczna i bardzo przypomina scenariusz włoski, dodatkowo wzmocniony powolną destrukcją gospodarki spowodowaną pandemią. Parę lat temu Włosi wprowadzili podatek akcyzowy o podobnej stawce do tej obowiązującej w Polsce od 1 października 2020 r. Efektem tych działań było przeniesienie 85% legalnych działalności do szarej strefy. Można powiedzieć, że uczciwość przegrała z drakońskimi podwyżkami cen wyrobów e-papierosowych. Polscy przedsiębiorcy związani z branżą papierosów elektronicznych od 2 miesięcy nie mogą nic zrobić i obawiają się, że nie będą w stanie sprzedawać legalnie opodatkowanych płynów ze względu na ich wysokie ceny. Krystian Kozakiewicz zwraca uwagę, że cała branża zdaje sobie sprawę z istoty działania mechaniki podatkowej, jednak żaden powszechny podatek nigdy nie powodował wzrostu cen o 100, a nawet 700%. Sytuacja wydaje się patowa, ponieważ producenci boją się ruszyć z produkcją z powodu braku popytu na tak drogie produkty.
W debacie wziął udział również prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych oraz profesor nauk prawnych związany z Uniwersytetem Warszawskim. Ekspert zwrócił uwagę, że podczas wprowadzania podatku akcyzowego bardzo istotne jest, żeby podatek nie doprowadzał do strat przedsiębiorcy i zawsze trzeba brać pod uwagę rentowność poszczególnych działalności, w przeciwnym razie branża po prostu umrze a przedsiębiorcy się poddadzą. Jego zdaniem konieczne są przejściowe modele opodatkowania, które pozwolą dostosować cały mechanizm podatkowy do obowiązujących realiów.
Polski rynek papierosów elektronicznych stoi przed wieloma wyzwaniami i stara się za wszelką cenę wypracować polubowne rozwiązania, które pozwolą przetrwać całej branży oraz wszystkim powiązanym z nią podmiotom. Jednym z takich rozwiązań może okazać się dopuszczenie sprzedaży wyrobów e-papierosowych przez internet. Pomysłów na ratunek branży jest sporo, trzeba tylko realnych działań, które powoli zaczną wchodzić w życie.
Pełna relacja debaty dostępna na stronie Rzeczpospolitej pod linkiem:
https://www.rp.pl/Debaty-