Naukowcy: wapowanie to realna alternatywa dla palenia

Podczas 7 edycji Global Forum On Nicotine, specjaliści oraz naukowcy dyskutowali na temat wiedzy społeczeństwa o alternatywnych metodach walki z nałogiem tytoniowym w czasach pandemii Covid-19.

23 czerwca w Rzeczpospolitej ukazała się relacja z Global Forum On Nicotine.
Wydarzenie ze względu na pandemię po raz pierwszy odbyło się on-line i po raz kolejny podjęto dyskusję na temat uzależnienia od nikotyny i sposobach zwalczania nałogu.

Riccardo Polosa, badacz Uniwersytetu Catania we Włoszech wskazywał na brak rzetelnej dyskusji na temat uzależnień i marginalizowanie e-papierosów przez wiele krajów, przez co palacze nie posiadają żadnej wiedzy na ten temat i zadowalają się obiegowymi opiniami.

Konstantinos Farsalinos z Uniwersytetu Patras w Atenach wspomniał o badaniach z Wielkiej Brytanii i Izraela, których wyniki sugerowały mniejszą zapadalność na infekcje układu oddechowego wśród palaczy, jednak obiegowa opinia jest zupełnie inna.
Obecnie w czasie koronawirusa, rzetelna i poparta dowodami dyskusja na temat wapowania jest niezmiernie ważna, o czym mówił badacz z Uniwersytetu Narodowego w Meksyku, Robert Sussman. Badacz podsumował tę dyskusję stwierdzeniem o dużej luce informacyjnej przez którą, do publicznej opinii docierają mało precyzyjne informacje na temat produktów tytoniowych, co może nieść za sobą poważne skutki.

Kluczowym momentem GFN było wystąpienie szefowej Stop Smoking Service w Leicester City Louise Ross, która wskazywała na potrzebę przejścia palaczy tradycyjnych papierosów na elektroniczne, dzięki czemu dokona się całkowita eliminacja tytoniu z życia publicznego. Koniecznością jest również zmiana terminologii i upowszechnienie terminu „wapowanie” tak, żeby podkreślić wyraźną różnicę pomiędzy papierosami a e-papierosami. Podczas tegorocznej edycji GFN wielokrotnie odnoszono się do pandemii Covid-19 i jej korelacji z uzależnieniem od tytoniu wskazując na dramatyczne statystyki umieralności. John Oyston, kanadyjski anestezjolog powiedział, że tylko w tym roku tytoń odbierze życie większej liczbie ludzi niż Covid 19, a e-papierosy w ciągu najbliższych lat mogą ocalić życie 6 mln ludzi i to tylko w samym USA.