Sprzedaży e-papierosów online mówimy tak!

W Polsce od 2017 r. obowiązuje zakaz sprzedaży e-papierosów przez internet. Powodem istnienia takich ograniczeń jest kontrola handlu wyrobami zawierającymi nikotynę. Rzeczywistość jednak szybko zweryfikowała zasadność funkcjonowania takiego zakazu, ze względu na swobodny przepływ towarów z krajami, w których takich obostrzeń i zakazów już nie ma. Efektem tych przepisów jest przede wszystkim mniejszy wpływ z podatku VAT do budżetu państwa, spadek sprzedaży wyrobów oferowanych przez legalnie działające w Polsce biznesy i zdecydowany wzrost popytu na produkty e-papierosowe w internecie.

Członkini zarządu STOPP w rozmowie z AIP zwraca uwagę na współistniejący problem branży, którym jest nieadekwatna do rzeczywistości, drakońska podwyżka akcyzy w jednym roku do 550 zł za litr, co tylko pogłębia problem szarej strefy i spowoduje upadek znacznej liczby legalnie działających przedsiębiorców. Zielińska podkreśla, że prawie żaden z sąsiednich krajów nie zdecydował się na wprowadzenie podatku na płyny do e-papierosów. Polskie produkty staną się mniej konkurencyjne od tych produkowanych np. w Czechach lub Słowacji i to będzie duży cios dla branży, ponieważ obecnie Polska jest znaczącym eksporterem tych produktów do Włoch i Węgier.

Wszystkie problemy branży dodatkowo spotykają się z ogólnoświatowym kryzysem wywołanym przez pandemię, przez którą zostały zamknięte między innymi galerie handlowe, uniemożliwiając w ten sposób legalny handel wielu przedsiębiorcom. Rozwiązaniem tych wszystkich problemów, może być tymczasowa legalizacja sprzedaży wyrobów e-papierosowych online.

Zielińska przypomina, że na rynku e-commerce istnieją możliwości weryfikacji wieku potencjalnych klientów. Jedną z takich opcji jest aplikacja e-DO app, którą z powodzeniem oferuje Wytwórca Papierów Wartościowych i jest stosowana przez ZUS i GIS. Podobną usługę wprowadził również Totalizator Sportowy. Dzięki takim rozwiązaniom istnieje możliwość weryfikacji danych bez konieczności przesyłania skanu dowodu osobistego.

Wsparcie branży e-papierosowej jest realne do wdrożenia. Jak zwykle to tylko kwestia dobrej woli urzędników i partii rządzącej.

Więcej na ten temat : http://polskatimes.pl/przedsiebiorcy-postuluja-o-tymczasowa-legalizacje-sprzedazy-epapierosow-online/ar/c3-15348879